5 onödiga ovanor

Man skulle kunna spara in hur mycket pengar som helst varje år bara genom att ge upp alla onödiga ovanor. Nedan kommer jag nämna en lista på 5 onödiga ovanor.

Matlåda istället för restaurangbesök

Äter man ute varje dag så är man ingen sparsam person. Det må vara trevligt att testa på nya restauranger varje dag men till slut kommer du tröttna och inte uppskatta restaurangbesöken lika mycket. Det är bättre att försöka ta med en matlåda från storkok där hemma och kanske unna sig utemat nån gång i veckan.

Kvällstidningar? Nej tack.

Har man en dator och en internetuppkoppling är det bara onödigt att gå och köpa tidningar, speciellt kvällstidningar. Köper du en kvällstidning varje dag under 10 år så blir det billigare att köpa en iPhone och läsa nyheterna på nätet.

Håll dig borta från snabbmaten

Ett McDonalds besök brukar oftast hamna på ca 60 kr per person. Man kan tycka att det är billigt men det är det verkligen inte. Du kommer snabbt bli hungrig igen och snabbmat kan lätt bli till en vana.

Tobak

Vissa människor konsumerar så sjukt mycket av det mest onödigaste här i livet, nämligen tobak. Att röka ett halvt paket cigg per dag i 10 år blir nästan 100 000 kr. Snus behöver däremot inte vara lika dyrt, men fortfarande en onödig utgift. Fråga dig själv om det verkligen är värt det.

Krogen är alltid dyrare än vad man tror

Det har nån gång hänt oss alla att vi undrat dagen efter hur vi kunde spendera så mycket pengar på en utekväll. Du bjuder nån tjej på en drink, tar lite för många själv, kanske springer in på Pressbyrån och handlar en korv, köper ett paket cigg, tar en Taxi hem och så vidare. Att gå ut på krogen blir alltid dyrare än vad man förväntat sig.

2 thoughts on “5 onödiga ovanor

  1. Sofia

    Hejsan!
    Tack för kommentaren! Man försöker ju spara så gott det går, vi äter ALDRIG ute, ja gillar att göra mat hemma 🙂 Ibland, kanske 1 gång varannan månad beställer vi pizza men det tycker ja är okej 🙂
    //Sofia

  2. Sputte

    Detta kanske är knasigt men jag brukar läsa innehållsförteckningen på maten jag köper. När man handlar korv t.ex. så kan den billiga korven innehålla obefintlig mängd kött medan den dyrare innehåller mycket mera. Jämförpriset på köttet blir då i princip alltid tvärtom.
    Den dyrare korven är egentligen billigare är den billigare korvern, om ni förstår vad jag menar 🙂
    Ibland när vi handlar Pizza till familjen och lägger ut 350:- så brukar jag jämföra det med oxfile som vi skulle få 1,4 kg för samma mängd pengar.
    1,2 kg med potatis och grönsaker räcker till 2 middagar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *